Projekt Potraviny na pranýři zvítězil v anketě Mobilní aplikace roku 2014 v kategorii Aplikace pro lepší svět

Projekt Potraviny na pranýři zvítězil v anketě Mobilní aplikace roku 2014 v kategorii Aplikace pro lepší svět. Výsledky oznámil pořadatel ankety TUESDAY Business Network během včerejšího slavnostního večera. Ocenění převzal Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI, spolu s Pavlem Gráfem, jednatelem společnosti FUTURA SOFT, s.r.o. Celkové pořadí určily hlasy veřejnosti, ankety se účastnilo kolem 12 000 hlasujících.

Mobilní aplikaci Potraviny na pranýři spustila SZPI v září 2013 a v současnosti ji využívá přes 27 000 spotřebitelů. Jejím prostřednictvím se mj. mohou uživatelé seznámit s nebezpečnými, falšovanými a nejakostními potravinami, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila v tržní síti, dále pomocí GPS modulu aplikace informuje spotřebitele, ve kterých prodejnách v okolí zjistila SZPI pochybení. Aplikace také umožňuje spotřebiteli podat podnět inspektorátu SZPI přímo z prodejny, kde narazil na závadnou potravinu. Služba je k dispozici spotřebitelům bezplatně a je možné ji instalovat na mobilní telefony a tablety s operačními systémy Android, iOS (Apple), Windows Phone a Windows 8.

Mobilní aplikace doplňuje webový portál Potraviny na pranýři, na kterém SZPI od roku 2012 zveřejňuje detailní výsledky svých kontrol, zejména zjištění nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin v prodejnách a ve výrobě potravin a radí spotřebitelům, jak předejít nákupu nevyhovujícího zboží na často nepřehledném trhu s potravinami. Portál navštívilo téměř 2 800 000 spotřebitelů a dvakrát získal ocenění Křišťálová lupa v kategorii Veřejně prospěšná služba.

Dodavatelem SW řešení projektu Potraviny na pranýři je společnost FUTURA SOFT, s.r.o.