Vyrobil bič na nepoctivé výrobce a prodejce potravin

Pavel Gráf z Hrubé Vrbky na Hodonínsku už pracoval na hodně zajímavých projektech. Největší radost má ale z Potravin na pranýři, který upozorňuje na nekvalitní potraviny. Je přesvědčen, že se tak lidé dostanou k informacím, které jsou důležité.

"Vylepšil" nějaký výrobce potraviny o zakázané látky, nebo tam nedodal to, co avizuje na obalu? V tom případě se může po právu obávat, že se velmi rychle ocitne v Potravinách na pranýři. Internetový projekt Státní zemědělské a potravinářské inspekce si lidé oblíbili. Nedávno k němu vznikla i verze pro mobilní telefony, o kterou se velkou měrou zasloužil Pavel Gráf z Hrubé Vrbky.

Od kdy jste se začal zabývat myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci Potravin na pranýři?

První úvahy přišly samozřejmě hned po spuštění webu, tedy zhruba před rokem. Pak to ale nějak utichlo a myšlenka začala ožívat na jaře letošního roku. Aplikace pak vznikala přes léto. Bylo přitom potřeba otestovat ji na různých operačních systémech.

Kdo si tedy aplikaci vlastně může stáhnout?

V současné době funguje v přístrojích s operačními systémy Windows a Android. Připravujeme i verzi pro I-phone. Tím by se stala dostupná prakticky pro každého uživatele mobilního telefonu.

Co vlastně lidé díky aplikaci zjistí?

Budou informováni o aktuálních nálezech České potravinářské a obchodní inspekce. Ta databázi denně aktualizuje a upozorňuje na závadné výrobky.

Jsou tam tedy vesměs nepoctivci?

Tak zjednodušeně se to říct nedá. Je možné, že se i kvalitnímu výrobci něco stane ve výrobě a objeví se tam. Něco jiného ale je, když se tam výrobce objevuje pravidelně. V tom případě je nutné držet vysoko zdvižený varovný prst.

Jak vůbec Potraviny na pranýři přijímají výrobci a prodejci potravin?

Zpočátku to brali s rozpaky, ale teď o negativních reakcích nevíme. Stejné je to nyní i u mobilní aplikace. Zatím slyšíme jenom chválu. Za prvních 14 dnů si ji stáhlo přes 2 000 uživatelů a jejich počet neustále roste.

 

Článek vyšel v týdeníku 5+2.